712146005
New product

IMMEDIATELY AVAILABLE
Availability date:
Desso is the high-quality carpet tile collection from Tarkett. No matter whether for the commercial sector or for your own 4 walls, be inspired by a huge selection of different designs.
Essence Traces features a subtle, organic stripe, the 6 colour options are made with a combination of 3 plain, tonal Essence Pure colours. Essence Traces will combine beautifully with Essence Pure and Essence Roots delivering contemporary colour, tactility and long-lasting utility.
| Dimension: | 50 x 50 cm |
| Product type: | Textile floor coverings |
| Thickness: | 6 mm |
| Primary Backing: | Polyester Fleece |
| Secondary backing | B1 ProBase |
| Suitability: | Class 23 (Domestic) / 33 (Commercial) |
| Pile fibre composition: | BCF Polyamide 6 |
| Pile density: |
0,121 g/cm² |
| Total Pile Mass: | 580 g/m² |
| Total Weight: | 4050 g/m² |
| Flammability classification: | BflS1 |
| Number of Tufts: | 1580 dm² |
| Package: | 20 Tiles/box 5m2 |
| Manufacturer: | Tarkett |








| Manufacturer: | Tarkett |
| Range | Essence TRACES |
| Style: | Carpet Tiles |
| Classification | Class 23 (Domestic) / 33 (Commercial |
| Total Thickness: | 6 mm |
| Flame resistance: | Bfl-s1 (B1) |
| Suitable for heating floors: | ja |
| Thermal resistence/Underfloor heating | ≤ 0,07m²*K/W |
| Slip resistance: | ≥ 0,30 – class DS |
| Impact sound absorbtion: | 26 dB |
| Sizes: | 50 x 50 cm |
Size of trading unit: 14 kg Universal Textile Floor Covering Adhesive Strong dispersion-based adhesive for all types of textile floor covering.
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
165,54 EUR -15% 194,75 EUR
165,54 EUR -15% 194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
165,54 EUR -15% 194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
165,54 EUR -15% 194,75 EUR
194,75 EUR
194,75 EUR
165,54 EUR -15% 194,75 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR
205,00 EUR